Люляк – вечното ухание на чистата и невинна любов

 

Люлякът е силно ароматен декоративен храст от семейството на маслините. За негова родина се смята Персия, откъдето преди 400 години чуждестранни търговци го пренесли във Виена, а от австрийската столица бързо се разпространява из цяла Европа и в Азия.

Още от най-древни времена люлякът символизира младост, чистота, непорочност и признание в любов. Именно заради това в културата и литературата на почти всички народи съществуват множество легенди, стихотворения и песни, посветени на неговата красота.

Легенди

Такова красиво растение с божествен аромат като люляка няма как да не предизвика вниманието на хората още от Древността. За него са създадени редица легенди, като най-популярната от тях тръгва от Древна Гърция. Според нея Пан - богът на горите, случайно се среща с безумно красивата нимфа на име Сиринга, която успява да го омагьоса със своята хубост и грацията. Пан не спирал да мисли за нея и с всеки изминал ден се измъчвал все повече и повече, докато в един момент не се престрашил да я заговори. Тя обаче се изплашила и побягнала. Пан започнал да я преследва, но от страх нимфата се превърнала в красив лилав храст. Богът станал толкова нещастен от загубата, която сам предизвикал, че си обещал вечно да скита по света и да прави само добро.
Според друга по-късна легенда пък люлякът идва, когато пролетта успее да спечели битката със зимата, да я надвие и да я прогони до следващата година. Трето предание твърди, че ароматният храст показва колко дълга е зимата - т.е. ако цъфне рано, това означава, че студените дни за дълго са си отишли.

Поезия

Според символиката на цветята люлякът означава трепетът на първата любов. Тъкмо неговият уханен аромат е олицетворение на нейната пълна невинност и непорочност. Заради това много родни поети са използвали образа на люляка, за да наблегнат на чистите любовни асоциации, които той поражда. 
Едва ли има българин, който да не може да запее веднага рефрена на Тоника - "Още има люлякови нощи - невиждащи очи в притулен час. Още има люлякови нощи -безумия от закъсняла страст" и т.н. Едва ли има и такъв, който поне веднъж да не е прочел стихотворението на Иван Вазов "Люлека ми замириса" или пък поетичното откровение на Веселин Ханчев - "Под люляка", описващо любовта на двама млади, които "люлякът добър ги приюти", и завършващо по следния начин:
Ще минат дни на грижи, на раздели.
Под много стрехи те ще са живели.
Но няма да забравят за една –
за люляка край старата стена.

Парфюми

маркови-парфюмиАроматната нотка на люляка е една от любимите на водещите световни парфюмеристи. Тя съчетава в себе си фината свежест и деликатност на пролетта с нежната и чувствена женственост, заради което е предпочитана съставка в дамските парфюмни комбинации. Люлякът се съчетава чудесно с нотки като бергамот, роза, портокал, сандалово дърво, мускус, теменужка, пачули, бадем, черешов цвят и др. 
За аромата на люляк още най-древните цивилизации смятат, че има магически сили, които отвеждат в света на приказките, на въображението и на фантазията. За това парфюмите с люляк в състава си са подходящи за мечтатели и авантюристични натури, които обичат често да се пренасят на красиви утопични места, на които нирваната не е мираж. 
Няколко предложения от нас:
Напишете вашия коментар